آموزش برنامه نویسی اندروید مشهد

آموزش اندروید مشهد

مرکز تخصصی آموزش برنامه نویسی اندروید براساس ساخت پروژه های عملی

مفاد دوره :

ظاهر گرافیکی حرفه ای-ارتباط با سرور-کار با پایگاه داده - کار با پی اچ پی و ....

پیش نیازها؟

بدون نیاز به پیش زمینه قبلی (صفر تا 100)

ساخت اسلایدر معرفی/خوش آمدگویی

اضافه کردن صفحات "خوش آمدگویی/ معرفی "در برنامه شما یک روش عالی برای نشان دادن ویژگی های اصلی برنامه است. قبلا من درباره اضافه کردن صفحه نمایش اسپلش به برنامه تون توضیح دادم.

 در این مقاله قصد داریم نحوه ی اضافه کردن اسلایدهای معرفی یا تبلیغاتی به برنامه تون صحبت کنیم که قبل از اجرای برنامه به کاربر نمایش داده میشود و گرافیک ظاهری برنامه را به شدت جذابتر و حرفه ای تر میکند.

برای نشان دادن این مبحث جذاب، من یک برنامه ساده ایجاد می کنم که شامل چند اسلاید حرکت کننده و لمسی هست. کاربر می تواند از طریق هر اسلاید با استفاده از حرکت کشیدن یا استفاده از دکمه بعدی حرکت کند به اسلاید بعدی.

من همچنین توضیح خواهم داد که چگونه  صفحات معرفی /خوش آمد گویی را فقط زمانی که برنامه برای اولین بار راه اندازی شده است نشان دهید.

 

مراحل گام به گام انجام پروژه

1.پروژه ی جدیدی ایجاد کنید و هنگامیکه ازتان سوال میشود یک پنجره را انتخاب کنید گزینه یEmpty Activity راانتخاب نمایید.

2. فایل res.zip را دانلود کنید و آنها را به پوشه  res خود اضافه کنید. این فایل زیپ شامل چند تصویر قابل رویت مورد نیاز برای این برنامه است.

3. باز کردن colors.xml در زیر res>values و اضافه کردن مقادیر زیر رنگ. بعد از اضافه کردن رنگ ها می توانید ببینید که آنها را به آرایه ها array_dot_active و array_dot_inactive نگه داشته اید، بنابراین می توانیم آنها را به راحتی در اکتیویتی هایمان بارگذاری کنیم.

4.برای اینکه برای هر اسلایدر عنوانی قرار دهید و نیز آن را توضیحات کامل و شرح دهید به قسمت strings.xml که در res>values قرار دارد بروید و کدهای زیر را بنویسید.

 

5.فایل dimens.xml که در res>values قرار گرفته را باز کنید و کد زیر را درآن بنویسید.

6.مطمعن شوید که استایل زیر را در styels.xml رعایت کرده اید.چون برنامه بدلیل تغییرات اخیری که در build tools داشته کرش میکند و خراب میشود.

نکته ای که وجود دارد اینست که یک اسلایدر معرفی/خوشآمدگویی باید فقط یک مرتبه نمایش داده شود اون هم وقتی که برنامه برای اولین بار داره راه  اندازی میشه .بطوریکه اگر کاربر برای دفعه ی دوم برنامه را اجرا کند باید به صفحه ی main برنامه هدایت شود.ما از ذخیره ساز shared preferences برای ذخیره سازی یک مقدار boolean استفاده میکنیم که در راه اندازی اولین بار رو نمایش میدهد.

7.کلاسی به نام PrefManager.java ایجاد میکنیم و تغییرات زیررا در اون انجام میدهیم.

تابع IsFirstTimeLunch وظیفه ش اینه که یک True به ما بده اگر برنامه اولین باره که داره راه اندازی میشه.کد زیر را مشاهده بفرمایید.

8.ساختن اسلایدهای خوش آمدگویی

اکنون زمانی هست که به لایه های مختلفی برای ساخت اسلایدهاتون نیاز دارید.من 4تا اسلاید در برنامه میخام بکار ببرم بنابرین 4تا لایه هم میخام.که باید بصورت جداگانه ایجاد بشن.هر لایه هم شامل تصاویر و رنگ و متن هستند.البته شما از یک فرگمنت  برای هر اسلاید هم میتوانید استفاده کنید تا کنترل بیشتری روی عناصر UI نمایش داده شده در هر اسلاید باشید.

پس به سرعت 4تا لایه ایجاد کنید مانند کد زیر و در res>layout قراردهید.

سه تا دیگه رو هم مثل همین با نامهای 2و3و4 اینجاد کنید.به سلیقه ی خودتان عکس و متن قراردهید.داخلش.

9.یک اکتیویتی بنام WelcomeActivity.java برای خوشآمدگویی اسلایدر ایجاد کنید.از طریق New>Activity>EmptyActivity

کدهای زیر را ابتدا داخل فایل Activity_welcome.xml بنویسید تا عناصر ان کامل شود.

10.حالا به خود WelcomeActivity.java بروید .

ذخیره سازی ک که درمورش صحبت کردیم همین ابتدای کد چک شده و اگر مقدار true  رو برگشت بدهد.بلافاصله از اسلایدرها بیخیال میشودو به صفحه ی اصلی برنامه هدایت میشود برنامه .کد زیر را مشاهده بفرمایید.

بسیار خوب!!!حالا دیگه فقط لازمه که به مانیفست برنامه تون برید و تغیرات زیررو درآن لحاظ کنید.

حالا برنامه را اجرا کنید و از این قابلیت بسیار جذاب در برنامه های پیشرفته و حرفه ای لذت ببرید.

اینم سورس کد این پروژه که  تمام گام به گامهایی که باهم انجام دادیم رو  در اختیار شما دوست عزیز قرار میدهد.

سورس کد پروژه ی اسلایدهای خوشآمدگویی/معرفی

چنانچه از این آموزش و سایر آموزشهای نظیر این  در دوره برنامه نویسی اندروید مشهد خوشتان آمد و تمایل داشتید که کدها و دستورات برنامه بصورت حضوری ریز به ریز برایتان آنالیز شود و توضیح داده شود.میتوانید در دوره ی 100% عملی بر اساس ساخت  پروژه ما با نام "آموزش برنامه نویسی اندروید مشهد" شرکت فرمایید.و با تواناییهایی که بدست میاورید انواع پروژه های قابل انتشار و فروش طراحی فرمایید.

این مقاله قسمتی از مباحث تخصصی اندروید هست که در پروژه ی نهایی ساخت سفارش آنلاین غذا در دوره ی آموزش برنامه نویسی اندروید مشهد قرار گرفته و برای درک و ساخت اون پروژه به شدت به کاراموز کمک میکند.